Prof. Dr. Ayşen GÜRCAN

Eskişehir Milletvekili Adayı

1963 yılında Burdur’da doğan Ayşen Gürcan; ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini Burdur’da tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için Eskişehir’e gelen Gürcan; 1986 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Aynı üniversitede yüksek lisansını Eğitim İletişimi ve Planlaması alanında, doktorasını ise Eğitim Teknolojisi dalında yapmıştır. 1990-2005 yılları arasında Anadolu Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

2005 yılında Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Baş’ın Danışmanı olarak başladığı bürokrasi hayatı, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü olması ile 2011 yılına kadar devam etmiştir.

Aile ve bireylerin ihtiyacına göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerin planlanması için rehberlik ve danışmanlık hizmeti veren Aile Sosyal Destek Personeli (ASDEP) Projesi, Aile Eğitim Programı (AEP), Türkiye nüfusunun yaşlanma riskine karşı 3 Çocuk Projesi’nin yanı sıra, Genel Müdürlüğü döneminde Türkiye genelinde 17 farklı saha çalışmasına imza atmıştır.

Profesör ünvanı alarak İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışan Gürcan, 2015 yılında 63. Seçim Hükümeti içerisinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak yer almış; bu görev ile, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk başörtülü bakanı olmuştur.

Bakanlık görevinin sona ermesiyle, aynı yıl içerisinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın İmam-Hatip Liselerinde görev alacak Profesör ünvanlı okul müdürü çağrısı üzerine 2019 yılında, MEB’in proje okullarından olan Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne müdür olarak görevlendirilmiştir.

Yurtdışında Türk okulları kurmak ve Türkçe eğitim vermek amacıyla kurulan Türkiye Maarif Vakfı’nın Mütevelli Heyeti üyesinden olup, Maarif Okullarının uluslararası diploma programının hazırlanması sürecine öncülük etmiştir.

Bugün 106 ülkede, 50 binin üstünde öğrenciye Türkçe eğitim veren Vakfın 5 kurucu üyesinden birisidir. Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ders vermesinin yanı sıra, Yükseköğretim Genel Kurul Üyeliği görevini yürütmüştür.

DOĞRUSU AK PARTİ
TÜRKİYE YÜZYILI
AK PARTİ ESKİŞEHİR